7 rzeczy, które musisz wiedzieć o pchłach
Pchły to krwiopijne pasożyty, które istnieją na naszej planecie od ponad 50 milionów lat. Żywią się krwią naszych zwierząt domowych, powodując u nich dyskomfort i stres. W tym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci 7 najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć o pchłach.
1. Tylko 5% pcheł żyje na zwierzęciu.
Pozostałe 95% żyje w środowisku zwierzęcia i jest zazwyczaj niewidoczne. Oznacza to, że mogą przebywać wszędzie w Twoim domu, ale głównie w ciepłych i wilgotnych miejscach, takich jak dywany, poduszki, łóżka i wszelkie inne miejsca, do których ma dostęp Twój zwierzak. Bez leczenia środowiska pchły mogą stać się trwałym problemem, który nie ogranicza się tylko do letnich miesięcy. Ciepłe, wilgotne warunki sprzyjają pchłom, a ogrzewanie centralne niestety zapewnia idealne warunki w domu przez cały rok
2. Pchła może złożyć nawet 50 jaj dziennie!
Gdy tylko pchły wskoczą na zwierzę, zaczynają ssać jego krew. Po 36 godzinach dorosła samica pchły składa pierwsze jaja. W ciągu swojego życia samica pchły może złożyć około 1350 jaj. Przy takich liczbach pełnowymiarowa infestacja pcheł, którą można nawet nazwać plagą, może rozwinąć się bardzo szybko. Wszystkie jaja pcheł mają błyszczącą skorupkę, przez co wypadają z sierści zwierzęcia, trafiając do środowiska.
3. Poczwarki mogą przetrwać ponad 140 dni w stanie uśpienia.
Jaja pcheł wylęgają się po 5-10 dniach, w zależności od temperatury i wilgotności. Larwy wykluwają się z jaj i żywią się złuszczonym naskórkiem oraz odchodami dorosłych pcheł, które również wypadają z sierści i zawierają niestrawioną krew (stanowiącą doskonałe źródło składników odżywczych dla rozwijających się larw). Aby rosnąć, larwy dwukrotnie linieją, co zajmuje około 5-10 dni. Preferują ciepłe, wilgotne środowisko i oddalają się od bezpośredniego światła, aby uniknąć wysuszenia. W końcu larwy przechodzą w stadium poczwarki. To właśnie wtedy tkanki ciała niedojrzałego stadium larwalnego przekształcają się w ciało dorosłej pchły. Większość poczwarek przekształca się w dorosłe pchły po 4 dniach, ale, jak już wspomniano, mogą przetrwać ponad 140 dni, czekając na najbardziej sprzyjające okoliczności (temperatura, wilgotność i/lub obecność zwierzęcia-gospodarza).
4. Pchły najczęściej znajdują się wokół talii, szyi, za uszami i w "pachach".
Aby dowiedzieć się, czy zwierzę cierpi na inwazję pcheł, jego sierść należy dokładnie wyczesać odpowiednim grzebieniem na pchły. Najpierw należy sprawdzić wymienione wyżej obszary, ponieważ są one najcieplejsze i pchły często gromadzą się w takich miejscach. Wyraźne oznaki infestacji pcheł to ciągłe drapanie się przez kota lub psa, nadmierna pielęgnacja oraz małe czarne kropki na sierści i w legowiskach. Często widać, że zwierzę cierpi z powodu nietypowego swędzenia i staje się niespokojne.
5. Twój zwierzak może zarazić się robakami od pcheł.
Pchły są nosicielami niektórych rodzajów tasiemców, więc inwazja pcheł często przynosi ze sobą także inwazję robaków. Tasiemce składają się z wielu segmentów. Segmenty pełne jaj są wydalane wraz z kałem po kilka naraz. Te robaki nie znikną same, dlatego konieczne jest odrobaczenie zwierzęcia po wystąpieniu inwazji pcheł.
6. Aby skutecznie zwalczać pchły, ważne jest przerwanie cyklu życia pchły.
Samo leczenie pcheł na zwierzęciu nie rozwiąże problemu. Należy wziąć pod uwagę wszystkie etapy cyklu życia pchły: dojrzałe pchły na zwierzęciu oraz niedojrzałe stadia w środowisku. Gospodarstwa domowe, podłogi i legowiska zwierząt należy leczyć odpowiednimi środkami owadobójczymi w postaci sprayów, proszków lub fumigatorów. Regulatory wzrostu owadów (IGR) to substancje chemiczne, które naśladują naturalne związki w metabolizmie pchły. Te szlaki metaboliczne nie występują u ssaków, więc produkty te są bardzo bezpieczne w użyciu. IGR przerwą cykl życia jajo-larwa-poczwarka-pchła, zapobiegając przejściu jednego stadium w drugie.
7. Istnieje wiele różnych produktów, które pomogą Ci zwalczyć infestację pcheł.
Preparat stosowany na zwierzę (taki jak spot-on owadobójczy) zabije wszystkie pchły żyjące na zwierzęciu lub wskakujące na nie, a także zapobiegnie składaniu kolejnych jaj. Jednak po pierwszym zastosowaniu niezwykle ważne jest zapobieżenie zakończeniu cyklu życiowego przez pchły już żyjące w środowisku. Niektórzy właściciele zwierząt mogą być zniechęceni pozornym brakiem skuteczności produktów do zwalczania pcheł, gdy widzą pchły na niedawno leczonych zwierzętach. Jeśli nie leczyli środowiska, nowo wyklute pchły będą nadal wskakiwać na ich zwierzęta, dopóki nie podejmą odpowiednich działań. Ze względu na zmienny czas rozwoju i wylęgania się poczwarek pcheł, może minąć kilka miesięcy, zanim zostaną one dotknięte działaniem środka owadobójczego.
Stworzyliśmy pełną gamę produktów Beaphar do zwalczania pcheł, które pomogą Ci poradzić sobie z inwazją, jeśli się z nią zmagasz. Ponadto mamy doskonałe repelenty, które pomogą Ci uniknąć tego problemu w pierwszej kolejności.