Zaprzyjaźnij króliki na całe życie dzięki temu planowi krok po kroku!
Jako miłośnik królików pewnie wiesz lepiej niż ktokolwiek, że nie można trzymać królika samotnie. Królik jest zwierzęciem stadnym, więc lubi żyć razem z towarzyszem. Aby połączyć króliki, potrzebujesz gruntownego podejścia i wiedzy na temat zachowania królików. Mądrze jest także przyjrzeć się płci i charakterowi obu królików. Musisz być na to dobrze przygotowany, ponieważ chcesz, aby stali się przyjaciółmi na całe życie. Istnieje kilka sposobów, aby zaprzyjaźnić króliki. Mamy dla ciebie wskazówki i plan krok po kroku, aby właściwie prowadzić łączenie królików.
Krok 1: Obserwacja zachowania
Zapoznanie dwóch królików może być dość skomplikowane. Ważne jest, abyś rozpoznawał małe sygnały zachowania królików. Nigdy nie zostawiaj królików samych, gdy ich zapoznasz ze sobą a także upewnij się, że uważnie obserwujesz, co się dzieje. Na przykład, czy wiesz, co oznacza, gdy króliki zachowują się w sposób opisany poniżej:
- Myją się/czyszczą
- Myją się/czyszczą nawzajem
- Trzymają uszy prosto do przodu lub do tyłu
- Skaczą na siebie
- Krążą wokół siebie
- Podnoszą ogon
- Siedzą i odwracają się tyłem do siebie
Takie przykłady zachowań mogą mieć różne przyczyny. Na przykład zachowanie, które może wydawać się negatywne na pierwszy rzut oka (ignorowanie, gonienie się nawzajem itp.), nie musi zawsze takie być. Na przykład Twój królik może kąpać się, gdy czuje się komfortowo, ale może też skakać, gdy czuje się niekomfortowo. Gra z uszami może również oznaczać coś innego. Uszy do przodu: ciekawość lub początek agresji. Dlatego istnieje wiele innych (mniejszych) sygnałów, które możesz zobaczyć podczas zapoznawania ze sobą królików i aby uniknąć konfrontacji, ważne jest, aby świadomie je obserwować. Te sygnały dają Ci wiele informacji. Czy idzie w dobrym kierunku, czy nie. Dlatego powinieneś zapoznać się z zachowaniem królików, zanim zaczniesz je łączyć. Masz trudności? Istnieje kilku wskazówek dotycząch zachowania królików, którzy mogą ci pomóc.
Krok 2: Przyzwyczajenie się do siebie z odległości
Zanim fizycznie króliki znajdą się w tym samym miejscu, można pozwolić im przyzwyczaić się do siebie z odległości. Króliki mogą być bardzo terytorialne. Jeśli już będą mogły przyzwyczaić się do zapachu siebie nawzajem, to często ułatwia proces rzeczywistego parowania. Co możesz zrobić w tym celu:
- Przesuń klatki bliżej siebie w określonym przedziale czasu. Mogą widzieć i wyczuwać siebie nawzajem, ale nie są w stanie fizycznie się dotykać. To już jest sposób wprowadzenia.
- Inna możliwość to kilkakrotne zamienianie królików w swoich klatkach. Przestrzeń ma zapach poprzedniego mieszkańca. Ten mieszkaniec to nowy przyjaciel, którego niedługo spotkają. Zapachy są bardzo ważne dla królików, i przyzwyczajając się do zapachu drugiego królika, pierwszy krok został już wykonany w poznawaniu ich nawzajem.
Kombinacja obu opcji działa zazwyczaj całkiem dobrze.
Krok 3: Wybór lokalizacji do zapoznania się królików
Lokalizacja wprowadzenia jest bardzo ważną częścią do rozważenia. Naprawdę pomaga w powodzeniu łączenia ze sobą królików. Pamiętaj o następujących kwestiach:
- Neutralne terytorium.
Najlepiej jest łączyć króliki na neutralnym terytorium. Jeśli chcesz zapoznać ze sobą króliki w środowisku, gdzie jeden z królików już przebywa, może to sprawić, że łączenie będzie trudniejsze. Króliki są terytorialne i będą chciały bronić swojego terytorium. W przypadku neutralnej lokalizacji, pomyśl na przykład o łazience, korytarzu lub innym miejscu, gdzie oba króliki jeszcze nie były. - Rozmiar lokalizacji
Jeśli użyjesz bardzo dużej przestrzeni do łączenia, króliki mogą całkowicie unikać się nawzajem lub ignorować. Oczywiście, jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, nie mogą sobie dać nawzajem miejsca. Możesz założyć, że przestrzeń o wymiarach 2 x 3 m jest odpowiednim rozmiarem do łączenia królików. - Miejsce do ukrycia się
Podczas zapoznawania się królik czasami lubi się wycofać i być poza zasięgiem wzroku drugiego królika. Możesz to zrobić na przykład umieszczając w pokoju kartonową skrzynkę. W ten sposób królik może usiąść za nią i odpocząć przez chwilę. Nie otwieraj otworu w skrzynce, aby mogły w niej siedzieć, ponieważ jeśli oba króliki usiądą w skrzynce, przestrzeń będzie za mała. Będzie także trudno interweniować, jeśli coś pójdzie nie tak. - Czyszczenie
Nadszedł czas, aby oba króliki przeszły do ostatecznego zamieszkania razem? Upewnij się wtedy, że dobrze wyczyściłeś klatkę i zneutralizowałeś zapach moczu. Możesz to zrobić na przykład za pomocą Beaphar Multi-reiniger. Oczywiście, także wymień całe pokrycie dna klatki. Weź ze sobą na ostateczne miejsce zamieszkania przedmioty używane na neutralnym terenie (np. toaletę, zabawki, stojak na siano). Zapewni to rozpoznawalność pod względem zapachu i zapobiegnie konfliktom.
Krok 4: Króliki razem po raz pierwszy w ich domu
To ekscytujący moment! Twoje króliki teraz naprawdę się poznają w starannie wybranej lokalizacji. Stres negatywnie wpływa na łączenie, dlatego e chcesz tego uniknąć. Czy wiesz, że istnieją także środki wspierające, które mogą pomóc w parowaniu królików? Beaphar RabbitComfort® wspiera króliki w stresujących sytuacjach za pomocą kopii własnych feromonów ciała. Możesz przeczytać, jak działają feromony na dedykowanej stronie: RabbitComfort®.
Ostatnie przygotowania
Zanim postawisz króliki razem, przygotuj także kilka ważnych materiałów. Trzeba zadbać o to, aby się nie zranić, jeśli będzie interwencja. Dlatego rękawice lub ręcznik powinny być pod ręką. Przed łączeniem, umieść ręcznik w zasięgu ręki lub załóż rękawice. Jeśli coś pójdzie nie tak, nie oddzielaj od razu królików. Klepnięcie w dłonie może wystarczyć, aby rozproszyć króliki i na chwilę przywrócić spokój.
Pierwsze wprowadzenie
Pierwsze poznanie można zrobić na różne sposoby. Możesz zdecydować się na postawienie królików razem i trzymanie ich razem tak długo, jak to będzie się dobrze odbywało. Oczywiście obserwuj zachowanie uważnie i nie zostawiaj ich samych. Jeśli wystąpi konflikt, oddziel króliki i spróbuj ponownie później. Jeśli zaczynasz parowanie rano i króliki na neutralnym terenie nie miały żadnych konfliktów, możesz zdecydować się pod koniec dnia na postawienie ich razem w we wspólnym miejscu. Pamiętaj, że wszystko zależy od zachowania Twoich królików i nigdy nie wiadomo, czy możesz podjąć następny krok już tego dnia. Stres, w tym przemieszczenie, może również wpływać na zachowanie. Dobra obserwacja i znajomość zachowania królików są niezbędne podczas parowania królików.
Inną metodą jest przeprowadzenie procesu łączenia w krótkich sesjach.
Zadbaj, aby pierwsza sesja łączenia była krótka. Jak krótko, oczywiście zależy od zachowania obu królików, ale zwykle 10 minut wystarcza. Powtórz to 3 do 5 razy dziennie. Jeśli wszystko idzie dobrze, możesz wydłużyć czas trwania. Zazwyczaj po 1 tygodniu widzisz wyraźny postęp przyjaznego zachowania wobec siebie nawzajem. Zazwyczaj króliki mogą naprawdę spędzać razem cały czas po najwyżej 2 tygodniach.
Którą metodę wybierzesz, zależy od Twoich doświadczeń, wiedzy i oczywiście Twoich własnych preferencji, które są najlepiej dopasowane do Twoich królików. Masz wątpliwości? Zapytaj kogoś, kto ma dużo doświadczenia w łączeniu królików, o pomoc.
Ustalenie hierarchii
Dla królików bardzo ważne jest ustalenie hierarchii między sobą. Robią to przez mycie i jeżdżenie na sobie nawzajem. Króliki jeżdżą niezależnie od płci i naprawdę ma to związek z jakąś formą dominacji. Często króliki jeżdżą na sobie, aby przeskanować i ustalić hierarchię.
Zapobieganie walkom
Chcesz uniknąć prawdziwej walki. Jak już wspomniano, istnieje wiele sygnałów, które można zaobserwować przed walką. Jeśli rozpoznasz te sygnały, możesz zapobiec prawdziwej walce, rozpraszając króliki w tym momencie. W ten sposób unikasz prawdziwej konfrontacji i promujesz udane łączenie.
Udane wprowadzenie
Jeśli oba króliki wydają się czuć komfortowo, dobrze jedzą, spokojnie przechadzają się po klatce, wygląda to dobrze. Jeśli siadają tyłem do drugiego królika, nie traktują już go jako zagrożenia. Będą zaczynać coraz częściej widywać się nawzajem i zbliżać się do siebie. Jeśli leżą razem lub się nawzajem myją, ustalona jest hierarchia.
Oczywiście, relacja w początkowej fazie jest jeszcze trochę delikatna jeśli są zszokowane lub zestresowane. Dlatego pomoż królikom odzyskać spokój za pomocą dyfuzora Beaphar RabbitComfort®, który oferuje ciągłe wsparcie dla twoich królików
Ostatnia rada dotycząca łączenia nowych królików
Czy wszystko wydaje ci się nieco skomplikowane, czy masz wątpliwości? Behawiorysta królików może udzielić Ci dobrych rad lub pomóc w łączeniu Twoich królików. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak, oczywiście możesz poprosić ich o pomoc, ale także w przypadku udanego łączenia obowiązuje następująca zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Więc w przypadku wątpliwości zawsze szukaj pomocy u eksperta.